Jak vybrat správný plátek?

Jak vybrat správný plátek

 

Ke hře na saxofon a klarinet je potřeba plátek. Nejběžnejší plátky jsou od výrobců Rico Royal a Vandoren, kde všeobecně platí, že saxofonisté vyhledávají převážně plátky Rico a klarinetisté Vandoren. Není to však pravidlem.

 

Saxofonový plátek je podobný jako plátek, který se používá na klarinet, je ovšem širší než ten klarinetový. Každý typ saxofonu (altový, tenorový…) má plátek jinak veliký. Plátky jsou běžně dostupné v různých stylech, tvrdostech a také od různých výrobců. Každý hráč zkouší plátky různě silné, aby zjistil, která tvrdost je pro jeho hubičku a styl hry nejvhodnější. Tvrdost plátků je v rozmezí od 1 (měkké) do 5 (tvrdé). Stupnice není standardizována; proto je například plátek značky Rico o tvrdosti 3 měkčí než stejně tvrdý plátek značky Vandoren.

 

U všech plátků platí, že nejdůležitějším technologickým krokem při jeho výrobě je tzv. seřez. Ten určuje zda-li plátek bude, či nebude „ hrát „ Správně seřízlý plátek poznáte tak, že při pohledu proti světlu, při držení plátku plochou seřezu k sobě jsou jeho strany a špička znatelně světlejší než jeho střed tzv.srdce. Další důležitá věc, které bychom si měli všimnout je špička. Nesmí být zvlněná ani jinak poškozená trhlinkami nebo byť malými nerovnostmi.

 

 

 

ukázka označení tvrdosti plátků u různých typů plátků

 

 

 

ukázka kvalitního seřezu

 

 

 

ukázka jak má správně vypadat špička a srdce plátku 

PRODEJNA
OTEVŘENA:

pondělí - pátek
9:30 - 18:00

28.-29.9. zavřeno


e-shop
nonstop

 

Infolinka
tel.: +420 235 353 967

 

Hudebni-dum.cz
José Martího 1b - přízemí
162 00 - Praha 6
tel.: +420 235 353 967
e-mail: obchod@hudebni-dum.cz

 

  

 

 

nejlepší ceny
tisíce položek skladem
rychlé doručení
poradíme před i po nákupu
výhodné akční sety
40 dnů na vrácení zboží
_________________
 
nabídka práce
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


X

na Hudebním domě nyní nakupuje
15 zákazníků